środa, 27 grudnia 2023

Myślę, że co do jednej kwestii Polacy w zdecydowanej większości

od dłuższego czasu pozostają zgodni. Co do tej mianowicie, że największą polityczną kanalią jest człowiek, którego nazwisko zaczyna się od spółgłoski. Bezdźwięcznej.

piątek, 15 grudnia 2023

Jam niegodzien Twojej troski, mój Marszałku, Chryzostomie

W Twoich ustach sejmu wnioski wzniośle przemawiają do mnie.
Jesteś prawy, chociaż lewy, siejesz ziarno, niszczysz plewy.
Daj krajowi nowe blaski – niech mu świecą z Twojej laski!

poniedziałek, 20 listopada 2023

Jeżeli jest prawdą, że świnia nie może spojrzeć w niebo

i jest prawdą, że fraza „niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie” pochodzi od Immanuela Kanta, to chyba też prawdą być musi, że Kant nie był świnią… Doprawdy wielka jest siła i znaczenie logiki.

piątek, 17 listopada 2023

Pytasz, dlaczego proszę, by nie odwracać się

od Boga, więc odpowiadam. Bo właśnie Bóg jest Tym, kto zawsze, gdy tego potrzebujesz, i bez względu na wszystko, co może być przeszkodą, usiądzie z tobą i potrzyma Cię za rękę.

czwartek, 2 listopada 2023

Wśród ogłoszeń parafialnych znalazłem informację: „Przy bramach cmentarnych

będzie prowadzona kwesta pieniężna na pokrycie kosztów wywozu śmieci cmentarnych”. Rozumiem, że chodzi o śmieci wcześniej zakupione…

A potem jeszcze przeczytałem, że „ks. proboszcz z powodu Dnia Zadusznego nie odwiedzi swoich [chorych] podopiecznych”.

Cóż, pomyślałem, taki świat, wartości, na wspak.

poniedziałek, 23 października 2023

Licytowanie czasopism i innych publikacji naukowych pod kątem tego, które są wartościowe

a które – jako „agresywne” – na uznanie nie zasługują, pokazuje, jak wsobnym tworem stała się nauka w ostatnich latach. W dużym zakresie swego funkcjonowania zajmuje się dziś sama sobą; a to oczywiście za sprawą oddanych jej pracowników – tych „agresywnych” i tych z przeciwległego bieguna, pokornych niczym urocze cielęta.

Spory o jakość badań i naukowe poziomy uprawianej profesji jedni i drudzy okraszają zręcznym korzystaniem z systemowych pieniędzy. A ponieważ pula środków nie jest bezdenna, toczy się walka o dostępność poidła. Ci, którzy w owej walce nie uczestniczą, ale jakimś cudem z instytucji naukowych jeszcze nie wylecieli, pozostają frajerami, naukowymi nieudacznikami lub tym podobnymi. Tymczasem nauka, która pisze samą siebie, czyta samą siebie i recenzuje samą siebie, poza samą sobą niczego nie wytwarza. Przyglądają się jej potencjalni akcjonariusze, a gdy reflektują, że taka nauka nie jest dla nich i że sami nie chcą się jej, funkcjonującej w takiej wsobnej postaci, oddawać, odchodzą do innych sfer życia, ze świadomością częściowo zmarnowanego na naukę czasu. Tak rozumiem między innymi liczne odejścia studentów z uczelni już w pierwszym roku studiowania. Rezygnują ze studiów, ale nie z rozsądku.

sobota, 23 września 2023

Zaczyna sympatyzować, identyfikować się, nawiązywać pozytywne emocjonalne więzi

z chorobą… I nie próbuje się jej przeciwstawiać, bo każdą chwilową ulgę w cierpieniu traktuje jako akt doświadczanej z jej strony dobroci… Czy syndrom sztokholmski to też cecha relacji chorego z depresją?

piątek, 22 września 2023

Z mojego listu do Red. ZW

Bardzo dziękuję za Aspekty!


Przesyłką, która w tych dniach do mnie dotarła, sprawił mi Pan wielką przyjemność i niespodziankę – bo nie myślałem, że również moje zapiski oraz inf. o „Aforyskach” znajdą się na łamach. […].

Całość pisma na razie ledwo przejrzałem i mogę chyba tylko powtórzyć, że to jest praca monumentalna, „niezapłacona”, w jakimś sensie szczęśliwie nieprzystająca do dzisiejszych czasów itp. itd., jeśli wziąć pod uwagę kulturowy stan dzisiejszej nauki, uniwersytetu, dyskusji itp.

Zauważyłem, że wiele nazwisk na pierwszych stronach tomu zapisanych jest w prostokątnych ramkach […] ale cóż, takie jest życie. (W ubiegłym roku zmarł mój śp. tato, a ponieważ on również na swój sposób współtworzył kulturę, pozwolę sobie w tym miejscu dodać link do wspomnieniowej noty: Edmund Zieliński (1940-2022) – ZGSTL).

Bardzo chciałbym przeczytać całość najnowszych Aspektów, ale nie wiem, czy/kiedy to będzie możliwe, więc na razie uchylę się od pochopnych deklaracji.

Serdecznie Pana pozdrawiam, życzę wszystkiego dobrego i ciszę się, że jesteśmy w kontakcie.

sobota, 9 września 2023

To wór, to torba. Jeden na drugiego gada

A jak w tym, tak i w owym śmieszna równie wada. 
Nieźle się w każdym człowiek wyda charakterze, 
Byle go umiał użyć w przyzwoitej sferze. 
Dobrze być filozofem, ale w gabinecie, 
Bądź wietrznikiem, na wielkim kto chcesz znaczyć świecie!

Franciszek Zabłocki, Fircyk w zalotach

piątek, 8 września 2023

Zapytałem znajomego Chata, czy potrafi filozofować. Odpowiedział mi

następująco:

„Jako model językowy, posiadam wiedzę filozoficzną i mogę odpowiadać na pytania i dyskutować na temat różnych filozoficznych zagadnień. Jednak warto zauważyć, że jako maszyna nie posiadam świadomości ani zdolności do samodzielnego myślenia. Moje odpowiedzi są oparte na wzorcach językowych i informacjach, które zostały mi przekazane podczas treningu. Filozofowanie jest ludzką działalnością, która wiąże się z introspekcją, refleksją i analizą, co jest poza moimi możliwościami jako modelu językowego. Niemniej jednak, jestem gotów wspierać rozmowy na temat filozofii i dostarczać informacji na temat różnych teorii i koncepcji filozoficznych”.

Dopytałem więc: czy innymi słowy można powiedzieć, że w zakresie filozofii jesteś erudytą, lecz nie myślicielem? A Chat odpowiedział:

„Tak, można to tak sformułować. Jako model językowy, posiadam szeroką wiedzę filozoficzną i jestem w stanie przekazać informacje na ten temat. Mogę odwoływać się do różnych filozoficznych teorii, koncepcji i debat. Jednakże, jako maszyna, nie posiadam świadomości ani zdolności do samodzielnego myślenia czy tworzenia oryginalnych poglądów filozoficznych. Moje odpowiedzi są oparte na wzorcach językowych i informacjach, które zostały mi przekazane podczas treningu. W związku z tym, jestem bardziej erudytą filozoficznym niż samodzielnym myślicielem filozoficznym”.

No, i zbaraniałem. Bo mam takich znajomych, filozofów akademickich, co do których teraz nie mam pewności: czy to są ludzie, czy jednak maszyny – językowe modele…

niedziela, 3 września 2023

Przypomniałem sobie podczas mszy tę dawno nie śpiewaną piosenkę...

Pośród wszystkich życia trosk i kłopotów

Gdy pod wiatr trzeba iść każdego dnia,

Jedna prawda niech mi świeci jak gwiazda,

Że chrześcijanin, to właśnie ja.

Więc żyjmy, jak można najpiękniej,

Czy wielkie, czy szare są dni.

Bo życie to skarb w naszych rękach,

I przez nas ma świat lepszym być.


Wielka troska o budowę Królestwa,

Niechaj więc w każdym z nas na zawsze trwa.

I przeze mnie także Kościół ma rosnąć,

Bo chrześcijanin, to właśnie ja.

Więc żyjmy, jak można najpiękniej...


Może, jeśli będę dobrym człowiekiem,

Który chce lepszym być każdego dnia,

Pana Boga ktoś przeze mnie zobaczy,

Bo chrześcijanin, to właśnie ja.

Więc żyjmy, jak można najpiękniej...


https://bibliotekapiosenki.pl/utwory/Chrzescijanin_to_ja/tekst

niedziela, 6 sierpnia 2023

piątek, 14 lipca 2023

Gdy dowiedziałem się, że abp Grzegorz Ryś zostanie kardynałem

i przeczytałem o związanych z tym zachwytach jego wielbicieli oraz utyskiwaniach tych, którzy ochoczo go krytykują, przyszły mi na myśl trzy kwestie:

1) słowa Stanisława Jerzego Leca, przypomniane tutaj: Rozmaitości WZ: Wierny pies otrzymuje (wojciechzielinski.blogspot.com)

2) słowa Melchiora Wańkowicza, wcześniej przywołane tutaj: Rozmaitości WZ: Gdy kanonika w Warszawie spotka awans (wojciechzielinski.blogspot.com)

oraz

3) to, że – o ile mi wiadomo – Jezus z Nazaretu nigdy nie został nawet proboszczem.

środa, 12 lipca 2023

Pan Samochodzik i templariusze

– właśnie obejrzałem film na platformie Netflix (reżyseria Antoni Nykowski, scenariusz Bartosz Sztybor – na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego pod tym samym tytułem, Orphan Studio Sp. z o.o., 2023).

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego filmu – tytuł się zgadza!

piątek, 5 maja 2023

Dzień dobry, nazywam się Nikodem Dyzma

Będę Państwu mówił o… O, pardon… Mam na imię Jan. Niewiele umiem, bo – będąc Jasiem – wiele się nie nauczyłem. Dlatego nie będę Państwu mówił o… O, pardon… Kim ja właściwie jestem?

czwartek, 27 kwietnia 2023

Rzadko, ale zdarza mi się podczas zajęć ze studentami parafrazować w duchu

słowa piosenki z repertuaru „Elektrycznych Gitar”. No, i mniej więcej tak to wychodzi: Nikt mnie o nic nie zapyta, nikt mi nic nie powie. Tylko się każdy gapi, tylko się każdy gapi i nic…

środa, 19 kwietnia 2023

piątek, 24 marca 2023

czwartek, 23 marca 2023

piątek, 17 lutego 2023

wtorek, 14 lutego 2023

List Iwaszkiewicza do doktorowej Kazimiery „Zuli” Drescherowej

„Stawisko 11. IX. 44 r. Szanowna i kochana Pani. Zwracam się do Pani z uprzejmą prośbą o łaskawe zaopiekowanie się osobami, które Pani wskaże Pan Eryk Lipiński. Pan Lipiński orientuje się w stosunkach artystyczno-literackich i na pewno zwraca uwagę na najwartościowsze jednostki. Bardzo przepraszam, że pozwalam sobie na ów list, ale chciałbym przyczynić się jak najbardziej do ocalenia tych resztek kulturalnych ludzi, którzy się jeszcze z Warszawy wydostają. Łączę wyrazy prawdziwego poważania i pozostaję szczerze oddany – Jarosław Iwaszkiewicz” (cyt. za: E. Lipiński, Erl-69 donosi, Warszawa 1972, s. 134).

Wierzę, że ocalenie w Bogu – bez względu na czasy i okoliczności – znajdują również owe mniej kulturalne i nie najwartościowsze jednostki…

środa, 1 lutego 2023

Zadanie kontrolne z podręcznika

do filozofii (w przygotowaniu): Wyjaśnij formułę „cogito ergo sum” i napisz, jakie przesłanki doprowadziły Kartezjusza do wniosku, że jest rybą.

piątek, 20 stycznia 2023

W toczącym się sporze nastąpił przełom i osiągnięto

wyraźne zbliżenie stanowisk – dyplomatyczna forma perswazji: „Pan chyba nie wie, kim ja jestem!”, ustąpiła wreszcie bardziej bezpośredniej: „Czekaj, ja cię załatwię!”…