Więcej w: Wojciech Zieliński, Naturalizm etyczny, w: Słownik bioetyki, biopolityki i ekofilozofii, red. M. Ciszek, Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Warszawa 2008, s. 179.
chronione przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
wtorek, 9 lutego 2021
Naturalizm etyczny
stanowisko zajmowane w (meta)etyce; podstawy etyki upatruje w biologii; kwestionuje istnienie jakościowej różnicy pomiędzy faktami przyrodniczymi a faktami społecznymi i moralnymi; uznaje, że całe doświadczenie moralne, jak i poszczególne jego komponenty, stanowią jedynie ewolucyjne rozwinięcie treści rzeczywistości przyrodniczej – stany natury, dostępne poznaniu empirycznemu, stanowią podstawę wyjaśniania treści doświadczenia moralnego; jako stanowisko metaetyczne, uznaje, że twierdzenia etyczne można potwierdzać lub weryfikować w analogiczny sposób, jak twierdzenia nauk empirycznych; że przekonania etyczne można, podobnie jak przekonania naukowe, opierać na obserwacji; że są one generalizacjami, ekstrapolacjami itd. świadectw empirycznych (Brandt).
Etykiety:
Brandt,
Ciszek,
edukacja,
epistemologia,
etyka,
filozofia,
metaetyka,
moralność,
nauka,
psychologia,
racjonalizm,
realizm,
socjologia,
zaproszenie do lektury,
ze słownika,
Zieliński
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Uff, jak dobrze, że dzisiaj można coś poczytać pożytecznego dla duszy i ciała...
OdpowiedzUsuńDobrze, że nie przyłączył się Pan do strajku mediów mainstreamowych :)
Chyba dosłownie przespałem te mainstreamowo-mediowe nowości, bo dopiero po przeczytaniu Pańskiego komentarza zacząłem w internecie sprawdzać, o co chodzi:)…
UsuńDziękuję za dobre słowo!