niedziela, 6 kwietnia 2025

Jestem za tym, żeby w kościołach poszerzono paletę tacy dedykowanej

Rozpoczęły się rekolekcje. Na tacę chętnie położyłbym więcej. Gdybym tylko miał możliwość zastrzeżenia, że robię to na rzecz rekolekcjonisty – żeby mówił krócej, a czas w ten sposób zaoszczędzony przeznaczył na lepsze przygotowanie następnego kazania.

środa, 2 kwietnia 2025

niedziela, 23 marca 2025

Przypomniałem sobie podczas mszy słowa tej dawno nie śpiewanej piosenki…

Gdy idziemy poprzez świat, chwalmy Boga.

W każdym miejscu, w każdy czas, chwalmy Boga

Nie ma w życiu zbędnych dni,

Każda chwila ważna jest,

W każdej zobacz Bożą myśl.



Bo Bóg naszym Ojcem,

Bo Bóg kocha nas,

On szlak nam wyznacza,

I sam prowadzi nas.



Gdy nam szumi górski las, chwalmy Boga,

Gdy widzimy dobry film, chwalmy Boga.

Gdy przychodzą miłe dni,

To radosne dobro chwal,

Które Bóg przeznaczył Ci.



Gdy cierpienia przyjdzie czas, chwalmy Boga

Kiedy wszystko złości nas, chwalmy Boga.

Gdy przychodzą smutne dni,

Przyjmij trudne dobro też,

Które Bóg przeznaczył Ci.



środa, 19 marca 2025

Wierzyć w Boga, który wciąż dowodzi swojej skrytości?

Wierzyć w człowieka, który wciąż dowodzi swej nieracjonalności? Wierzyć w siebie, gdy wciąż doświadcza się własnej słabości? Niełatwa jest sztuka życia.

piątek, 28 lutego 2025

Czy to prawda, że wspólną cechą wszelkiej maści komentatorów

– politycznych, ekonomicznych, wojskowych, sportowych itd. – jest to, że w sprawach, o których się wymądrzają, nie muszą podejmować żadnych adekwatnych decyzji?

środa, 5 lutego 2025

Od wielu lat to widzę, że w nauczaniu Kościoła

– tym nauczaniu zwyczajnym, niedzielnym, parafialnym itp. – problemem jest m.in. zagadnienie i pojęcie grzechu. Są rozmaite filozofie, etyki, psychologie, socjologie itd. itp., ale tego, co właściwe Kościołowi, czyli zwyczajnego nauczania wiary i moralności, chyba coraz mniej. Coraz mniej więc jest także ludzi w kościołach. I trudno dziwić się tym, którzy poradnictwo w ww. zakresach znajdują pod innymi adresami. Sprawa opisana poniżej wydaje się niestety dobrze korespondować z takim stanem rzeczy. Czytam o niej z przykrością, choć oczywiście niczego nie zmienia w moim Credo…

Więcej o sprawie: w serwisie X.

wtorek, 4 lutego 2025

To, że firma, w której pracujesz, konsekwentnie uczy cię

że nie warto się starać, w żadnym stopniu nie zwalnia cię z odpowiedzialności za to, jakim człowiekiem jesteś wobec ludzi, których w pracy spotykasz.

czwartek, 30 stycznia 2025

Poprosiłem ChatGPT: „Narysuj żółwia

w roli złej baletnicy, której wszystko przeszkadza, w otoczeniu postaci, które wytykając palcami naigrawają się z niego”.

Wyszło chyba nie najgorzej…



piątek, 24 stycznia 2025

sobota, 18 stycznia 2025

Spojrzałem na ścianę, a na ścianie tablica: „ADHD u dorosłych. Co warto wiedzieć”

I podpunkt „Jak sobie pomóc”. Zaś w odpowiedzi takie wskazane działania: „pisanie dziennika, ćwiczenia relaksacyjne, techniki oddychania”, ale na czele tej listy: „rozmowy z ruskimi”… Szanuję ludzi każdej narodowości, ale co to ma wspólnego z ADHD? Mrużąc oczy spojrzałem uważniej, no i się wyjaśniło. Tekst na tablicy był zapisany wersalikami, dlatego najpierw błędnie odczytałem: RUSKIMI. A tam po prostu było: BLISKIMI… Pora do okulisty.

niedziela, 12 stycznia 2025

Poprosiłem ChatGPT: „Przeanalizuj mój aforyzm zapisany pod tym adresem

https://wojciechzielinski.blogspot.com/2015/08/a-dalej-juz-z-gorki.html

i zaproponuj dla niego stosowną ilustrację.

ChatGPT najpierw napisał o pozytywach: „Ilustracja do tego aforyzmu mogłaby przedstawiać osobę zjeżdżającą w dół po zielonym wzgórzu, z uśmiechem na twarzy, co symbolizuje radość z pokonywania przeszkód i czerpanie przyjemności z postępów na dalszej drodze”. Ale, dopytany o drugi człon myśli, dodał: „Metafora «równi pochyłej» może sugerować, że po osiągnięciu pewnego momentu sprawy nie tylko toczą się szybciej, ale mogą także nieuchronnie prowadzić ku negatywnym skutkom. W tym kontekście, ilustracja mogłaby przedstawiać osobę schodzącą po stromym, śliskim zboczu, z poczuciem niepewności lub niekontrolowanego poślizgu, co oddałoby podwójną naturę tej frazy – zarówno łatwość, jak i potencjalne ryzyko”. Wreszcie zaproponował ilustrację…

Potem kolejną… I następną… I jeszcze szereg innych, z których żadna nie przypadła mi do gustu… Ostatecznie jednak doszedł do formy, która wydała mi się bliska i wydała mi się moja, a na dodatek ChatGPT tak ją dla mnie opisał: „minimalistyczna, dynamiczna kreska i humorystyczny charakter w stylu Twoich prac”.



Oczywiście podziękowałem.

piątek, 10 stycznia 2025

Nie mogę pominąć milczeniem, że wielu uznano za szkodników

jedynie dlatego, że nie było im wiadomo, jaki pogląd dogadza władzom wyższym. Sytuacja tych ludzi jest niewypowiedzianie uciążliwa, powiem nawet śmiało: nie do zniesienia! (Koźma Prutkow)

sobota, 4 stycznia 2025

Pytasz, na czym polega tak zwana ciągłość międzypokoleniowa?

A pomyśl, bo może tobie również zdarzało się słyszeć – ze strony twoich dziadków, rodziców, współmałżonka i wnuków – że wszyscy ciągle muszą na ciebie czekać, bo ty przecież zawsze grzebiesz się w łazience…