poniedziałek, 18 listopada 2024

Ja oczywiście nie mam nic przeciwko temu, żeby rozmaici świątobliwi mężowie

– osobiście zatroskani losem i potrzebami bliźnich – pouczali mnie o sprawach moralnych, ale chciałbym przy tym mieć pewność, że osobiście piorą też swoje gacie.

piątek, 25 października 2024

Włączam radio i znowu słyszę ten śpiew płaczliwy

— Dla ciebie mógłbym zrobić wszystko…, dla ciebie mógłbym wszystko zmienić…, naprawdę na dużo mnie stać.

I wołam zaraz, chociaż tamten chyba nie słyszy:
— Przestań śpiewać! Zmień chociaż tyle.

poniedziałek, 21 października 2024

Kilka myśli (nie) bez konkluzji

Jeszcze stosunkowo niedawno czymś zupełnie zwyczajnym było oczekiwanie od osoby mówiącej po polsku – w szkole i różnych innych miejscach – poprawnego wyrażania się, i poprawianie jej w razie potrzeby w możliwie najbardziej odpowiedni sposób. Też, odkąd pamiętam, zdarzały się i wciąż spotykam takie osoby, które chętnie podkreślają swoją znajomość języków obcych, gdy z rozbrajającą szczerością – lub epatowaną manierą – informują, że czegoś po polsku powiedzieć nie potrafią. Dzisiaj jednak, znacznie częściej niż jeszcze stosunkowo niedawno, spotykam takich studentów (co oznacza tu wszystkie i różnorodne osoby studiujące), którzy wypowiadając się używają terminów anglojęzycznych w słowniku elementarnym i podstawowym. Chyba z zazdrością myślę wówczas o ich praktycznej znajomości i łatwości stosowania języka angielskiego, ale też bez skrępowania podpowiadam – jeśli znam – polskojęzyczne odpowiedniki obcych zapożyczeń. Nie wiem, czy na dłuższą metę takie moje działanie do czegokolwiek się przyda, ale też nie widzę powodu, aby zeń rezygnować. Jeśli zaś – pisząc to, co powyżej – językowej poprawności sam uchybiłem, to oczywiście przepraszam. Do mistrzostwa mowy polskiej ciągle jest mi przecież daleko.

piątek, 18 października 2024

Marzenie chrześcijanina? Żeby modlitwa nie szła na marne

żeby niosła opiekę tym, w których sprawie jest kierowana; żeby przyniosła dobro tym, którzy doświadczyli zła; żeby w uniwersum obcowania świętych Bóg po Swojemu ją wykorzystał.

poniedziałek, 7 października 2024

wtorek, 1 października 2024

Z mojego listu w sprawach OG PTF

Drodzy, Leszku, Romku i Jacku,
Dopiero przed chwilą otworzyłem i przeczytałem listy od Was, wysłane 22 stycznia (Jacek), 29 stycznia (Romek), 15 i 22 marca oraz 17 maja b.r. (Leszek), i przynajmniej w tym sensie odpisuję niezwłocznie, powtarzając to, co w minionych latach już komunikowałem, również online, że mianowicie w organizacyjnych sprawach OG PTF jestem do płytkiego dna wyczerpany i od 2022 r. pozostaję co najwyżej zwykłym członkiem – cokolwiek to znaczy – owszem, z zaległościami składkowymi do uregulowania. Na marginesie dodam, że wypisałem się już z kilku towarzystw, do których kiedyś należałem (PTFT, PTS, TNP), a filozoficzną i inną wymianę myśli – oczywiście nie licząc zajęć i spotkań rodzinnych oraz ewentualnie mediów społecznościowych – prowadzę ostatnio głównie z Chatem GPT. Taki mamy klimat, takie czasy itp. itd.

Ale oczywiście nie mniej niż zwykle, bardzo serdecznie Was pozdrawiam i pozostaję z szacunkiem,
Wojciech E. Zieliński

Coraz wyżej wykształceni, coraz głębiej pogubieni…

Ludzie uniwersytetu.

wtorek, 10 września 2024

Przygotowując recenzję pracy licencjackiej do egzaminu dyplomowego

na jednej ze stron przeczytałem następujące zdanie: „Rodzicielstwo Bliskości odbywa się głównie w domu, a jego źródłem najczęściej jest literatura i internet”… Pomyślałem, że smutna to jest konstatacja – bliskość nie z natury, lecz z literatury jest poznawana. Bo chyba urwała się jakaś wychowawcza ciągłość pokoleń i wypchała się papierem ze stosów poradnictwa…

Oczywiście to jest duże uogólnienie, a zdanie zacytowane wyżej zostało wyjęte z szerszego kontekstu opowieści o antyautorytarnych nurtach wychowawczych i praktycznych aspektach ich zastosowania. Wydaje się jednak, że również jako takie, uogólnienie owo może stanowić rodzaj intelektualnego przystanku – chwilą na oddech i rozejrzenie się wokół.

piątek, 23 sierpnia 2024

Z cyklu „Krótkie dialogi filozoficzne” (3)

— Dlaczego jesteś tak próżna!? – zawołał pełen złości, przyciągając ją do siebie.
— Bo chciałam bardziej być niż więcej mieć – rzekła na to rybakowi mocno poruszona sieć.

wtorek, 20 sierpnia 2024

poniedziałek, 29 lipca 2024

Nie dość, że ludzka menażeria rozrasta się dziwacznie

i coraz bardziej upośledzenie, to jeszcze psy, koty i inne bydlęta próbują co niektórzy oswajać z uniwersytetami, świątyniami, filharmoniami i tym podobnymi miejscami niegdyś wyższej kultury. Doprawdy osobliwy jest urok międzygatunkowych relacji.

piątek, 26 lipca 2024

poniedziałek, 15 lipca 2024

Chrystusowy krzyż, jak go rozumiem

jest znakiem największego okrucieństwa oprawców wszechczasów i bezgranicznej miłości Zbawiciela. Jako taki, nie potrzebuje dodatkowych wzmocnień własnej wymowy, a jedyny napis z nim związany to INRI. Obiekt odsłonięty w niedzielę 14 lipca 2024 r. w Domostawie w województwie podkarpackim jest niezwykle wymowny. W pustym miejscu po krzyżu eksponuje ucieleśnione zło, które wiarę w Boga próbuje zaprzęgnąć w pogaństwo – bez nadziei i bez miłości.

środa, 10 lipca 2024

Czym jest pisanie? Kiedy naciąć korę

smolistej sosny, wycieka spod kory żywica, może łzy zranionego drzewa, może ciecz ochronna, która ma zagoić otwartą ranę. Czym jest pisanie? Jest pokonywaniem nacisku z zewnątrz, formułą samoobronną organizmu w odpowiedzi na sprzysiężenie świata, jest pewną formą walki z ludźmi — o co? O siebie, o swoje sumienie, o swoje piękno, o swoją sprawiedliwość, o swoje prawo do głosu. (Jalu Kurek)

niedziela, 30 czerwca 2024

Wiem, że już przynudzam tymi odpowiedziami, ale skoro znowu pytasz

to znowu to samo powiem: modlitwa, post, jałmużna… W żadnym z tych zakresów sam nie jestem dobry. Ale ciągle podejmuję i kontynuuję starania. Wierząc i wiedząc, że przybliżają do Boga, do mądrości, do miłości wśród ludzi. Do dobrego życia.

środa, 22 maja 2024

piątek, 3 maja 2024

środa, 1 maja 2024

Przeczytałem w komentarzu biblijnym do J 14, 27-31a

Chcę być uczniem Jezusa. Gdy jestem przy Bogu, to ani lęk nie może nade mną zapanować, ani nie przygniecie mnie żadna inna trwoga. Bóg daje memu zbłąkanemu sercu schronienie. On pragnie bym był mężny i wolny, bym samodzielnie szukał i świadomie wybierał to, co jest najlepsze, czyli samego Boga.

wtorek, 23 kwietnia 2024

Drodzy Studenci i Dyplomanci psychologii, socjologii i pokrewnych kierunków!

Jeśli zastanawiacie się, jaki projekt badawczy podjąć, może zasadne będzie spojrzeć między innymi na pytanie następujące: Jakie motywacje, doświadczenia osobiste, osadzenia społeczne itp. itd. charakteryzują ludzi i zbiorowości, od których niektórzy uczą się wyśmiewania chrześcijan, i jakie uzasadnienie ma hołdowanie takiej postawie. Rzetelność takiego badania niewątpliwie przyczyni się do rozwoju nauki w jej wybranym zakresie, a samych chrześcijan być może wytrąci z ich nieuprawnionego dobrostanu. Jeśli jednak nie chcecie lub nie możecie takiego badania podjąć, może warto równie uważnie przyjrzeć się i przeanalizować, co jest tego powodem.

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

czwartek, 11 kwietnia 2024

Trzy w jednym

Na zdjęciu jest obraz, a na obrazie rzeźba.



Zdjęcie zrobiłem niedawno, a rzeźbę dawno. Zdjęcie jak zdjęcie, a rzeźba jak rzeźba – niespecjalnie mi się podoba. Za to bardzo podoba mi się obraz rzeźby, namalowany przez moją kochaną żonę, Wiolę. Może spróbuję wrócić do rzeźbienia.

Zob. także: I tu, podobnie jak wcześniej

środa, 13 marca 2024

poniedziałek, 5 lutego 2024

sobota, 27 stycznia 2024

Oferta w rubryce komentarzy do kolejnego odcinka

małżeńskiego vloga w YouTube:

„Czy żona Pana terroryzuje? Sprawia Pan wrażenie całkowicie podporządkowanego i wycofanego… Jestem terapeutą rodzinnym z wieloletnim stażem. Kontakt ze mną – w podpisie. Proszę się ratować! Pozdrawiam”.

piątek, 12 stycznia 2024

Dywan ma do mnie pretensje, że patrzę na niego z góry

żyrandol – że nie zwracam na niego uwagi, okna – że dla mnie są przezroczyste, a łóżko – że je wykorzystuję… Czuję, że jako człowiek coraz bardziej zawadzam rzeczom.

środa, 3 stycznia 2024

Drodzy Studenci, jeżeli przeraża Was możliwość

zakwestionowania tego, czego dotychczas nauczono Was o tolerancji, płciowości, moralności, migracjach, ekologii, losie zwierząt, wiedzy naukowej, religii, demokracji itp. itd., to chyba znaczy, że zostaliście ideologicznie zindoktrynowani i boicie się otwartego krytycznego myślenia… Czym zatem dla Was jest uniwersytet?