piątek, 12 listopada 2010

Kanty w Kętach

Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. Rozum i wiara. Intelektualne i duchowe dziedzictwo Jana Kantego*.
To wspólne dzieło uczonych z Polski i Słowacji, skupionych wokół Beskidzkiego Instytutu Nauk o Człowieku, skoncentrowane na relacji rozum-wiara, jako leżącej u podstaw dociekań i wykładów Jana Kantego [1390-1473] – profesora Akademii Krakowskiej, uczonego o szerokich horyzontach myślowych. Dziedzictwo tytułowej postaci zestawiono w książce z dociekaniami na temat dzisiejszych wyzwań rozumu i wiary, wyzwań ponowoczesnego pluralizmu, poszukiwań wzorów i autorytetów, oraz pytań o współczesne modele świętości.
We Wprowadzeniu, redaktorzy naukowi książki – Marek Rembierz i Stanisław Cader – napisali między innymi: „Intelektualne i duchowe dziedzictwo Jana Kantego można trafnie scharakteryzować używając dwóch zwrotów Jana Pawła II: «posługa krytycznego sumienia» i «wyobraźnia miłosierdzia». Posługa krytycznego sumienia jest zadaniem osób pracujących w sferze intelektu, zajmujących się nauką, filozofią i teologią. Wyobraźnię miłosierdzia mają wykazać ludzie dobrej woli. Jan Kanty przedstawiany jest jako mistrz uniwersytecki, który pełnił posługę krytycznego sumienia i jako mistrz życia duchowego, który posiadał wyobraźnię miłosierdzia. […] Postawę Jana Kantego wyróżniało umiłowanie nauki i ksiąg, których wiele tysięcy stron kopiował. Od tych, którzy obierają go sobie za wzór i patrona można oczekiwać konsekwentnego naśladowania tej postawy umiłowania wiedzy i jej upowszechniania w formie książki. Miasto Kęty ma szansę być dalej miejscem, w którym kultywuje się dziedzictwo intelektualne i duchowe Jana Kantego, które zobowiązuje, aby prowadzić tu w sposób systematyczny – i stosownie do nowych warunków – dialog dotyczący relacji rozum-wiara”.

* Rozum i wiara. Intelektualne i duchowe dziedzictwo Jana Kantego, red. M. Rembierz, S. Cader, Wydawnictwa Naukowe „Beskidzkiego Instytutu Nauk o Człowieku”, Kęty 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz